naukowiec trzymający w ręce probówki oznaczone etykietą covid-19
Featured

Nowy test do wykrywania zakażenia, zwłaszcza wirusem SARS-CoV-2, z wykorzystaniem hybrydyzacji in situ (FISH)

W grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach, pojawiły się pierwsze przypadki nietypowej postaci zapalenia płuc. Po kilkunastu dniach intensywnych badań udało się zidentyfikować czynnik etiologiczny, którym okazał się nieznany wcześniej betakoronawirus, nazwany później SARS‑CoV‑2, odpowiedziany za chorobę COVID‑19. Epidemia bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie, przyjmując skalę pandemii.

Kobieta siedząca pod digestorium trzymająca w ręce pipetę.
Featured

Nowy immunodiagnostyczny test do wykrywania mastitis u krów mlecznych

Rolnictwo stanowi jeden z głównych filarów gospodarczych wielu państw. Dlatego też, straty finansowe generowane w tym sektorze są dużo bardziej odczuwalne. Wśród najczęstszych powodów strat finansowych w rolnictwie wymienia się zapalenie wymion u krów, czyli mastitis.

Featured

Polimery przeciwgrzybicze do lakierów do paznokci

Wspólne interdyscyplinarne prace badawcze naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego (dr Magdalena Skóra z Wydziału Lekarskiego i dr Kamil Kamiński z Wydziału Chemii) doprowadziły do powstania kationowych polimerów o właściwościach przeciwgrzybiczych.

grafika laboratorium
Featured

Od materiałów naturalnych do kosmetyków – laboratorium studenckie

Każdą substancję można przedstawić za pomocą zbioru pierwiastków chemicznych. Obecnie dużo mówi się o wykorzystywaniu substancji naturalnych w produktach mających kontakt z skórą. 

ludzie uczestniczący w spotkaniu siedzą przy stole.
Featured

Projekt „Developing Innovative Sustainable Cooperation Opportunities” (DISCO)

Połączenie wiedzy akademickiej z pomysłem innowatorów to często podstawowy warunek sukcesu nowego przedsiębiorstwa na rynku. Takie założenie stało u podstaw idei projektu „Developing 
Innovative Sustainable Cooperation Opportunities” (DISCO).