Featured

Dobre, zdrowe, lokalne

Dobra, lokalna żywność kupowana wprost od producenta – to dziś towar poszukiwany przez świadomych konsumentów. Od niespełna dwóch lat miejsce z takim asortymentem znajduje się także w Tarnowie. Raz w miesiącu plac przy ul. Giełdowej wypełnia zapach domowego chleba, tradycyjnie wytwarzanych wędlin, serów, przetworów, soków i miodów. A chętnych na skosztowanie i zakup tych specjałów przybywa.

cytryna badana w laboratorium
Featured

Zastosowanie metod fizykochemicznych w badaniach kosmetyków

Obiegowa opinia głosi, że kult piękna to jeden z charakterystycznych elementów współczesnej pop-kultury. Rzeczywiście, obsesyjna wręcz troska o atrakcyjny wygląd ciała paradoksalnie popycha niektórych do działań, które mogą kosztować utratę zdrowia (chirurgia plastyczna). Badania historyków i archeologów dowodzą jednak, że ów kult piękna nie jest bynajmniej trendem współczesnym.

Ziemia widziana z kosmosu
Featured

Technologie kosmiczne z AGH

Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) zostało powołane  w grudniu 2020 r. jako jednostka naukowa Akademii Górniczo‑Hutniczej zajmująca się rozwijaniem badań i kształceniem w dziedzinie inżynierii kosmicznej.

Featured

Kosmos napędem dla ziemskich innowacji

Od stuleci człowiek wypatrywał gwiazd i tego, co może skrywać odległy kosmos. Ciekawość napędzana wyścigiem zbrojnym wielkich mocarstw sprawiła, że ludzkość poleciała w kosmos odkrywając nieznane dotychczas miejsca.

Marszałek siedzący przy biurku
Featured

Województwo Małopolskie z nadzieją patrzy w niebo inwestując w technologie kosmiczne

Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej jest aspektem, który ma coraz większe znaczenie dla wzrostu i długoterminowej stabilności regionu. Doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu władze województwa małopolskiego, które inwestując w technologie kosmiczne inwestują w przyszłość Małopolan.