Informatyka nie jest nudna. Silvermedia

Silvermedia to firma informatyczna, która od początku działalności specjalizuje się w budowie działających on-line systemów przetwarzania danych na potrzeby sektora medycznego i administracji publicznej. Za swój najnowszy pomysł - kompleksowe rozwiązanie do wspierania diagnostyki kardiologicznej - Silvermedic Cardio firma otrzymała tytuł Innovatora Małopolski 2012.

Firma została założona w 2002 roku przez grupę pracowników naukowo-dydaktycznych Akademii Górniczo-Hutniczej. Od początku działalności przedsiębiorstwo jest zlokalizowane w Krakowie. - Od 10 lata staramy się udowadniać, że informatyka nie jest nudna, wręcz przeciwnie jest innowacyjna i powinna wspierać najważniejsze dla nas wszystkich obszary życia – mówi dr Jarosław Bułka, wiceprezes Silvermedia. Głównym nurtem działalności przedsiębiorstwa jest tworzenie systemów wspierających ideę e-medycyny. Platformy telemedyczne wdrażane przez Silvermedia wykorzystywane są do specjalistycznych badań przesiewowych w różnych obszarach medycyny, w celach telediagnostyczych i telemonitoringu. W jej skład wchodzą: centralny serwer służący składowaniu, analizie i walidacji wyników badań, aplikacja internetowa umożliwiająca dostęp do w/w danych oraz sieć urządzeń mobilnych służących np. do przeprowadzania badań w szkołach (dzięki rozwiązaniom Silvermedia zostało przebadanych ponad 95 tys. dzieci w ponad 4500 szkołach). Z rozwiązania korzystają wiodące instytuty medyczne w kraju.
Najnowsze rozwiązanie firmy - Silvermedic Cardio, za który firma otrzymała tytuł Innovatora Małoplski 2012, służy do wspierania diagnostyki kardiologicznej. Za pomocą sytemu instytucje medyczne mają możliwość budowy ponadorganizacyjnych centrów, świadczących usługi zdalnego opisu badań EKG oraz telemonitoring pacjentów, z wykorzystaniem mobilnych urządzeń zapisu EKG.
Firma brała także udział w tworzeniu systemu wspierającego kontrolowanie stanu infrastruktury przeciwpowodziowej w Stanach Zjednoczonych. System ten ułatwia zarządzanie zasobami oraz siecią urządzeń mobilnych wyposażonych w GPS i aparat fotograficzny, które ułatwiają inwentaryzację oraz raportowanie postępów prac konserwacyjnych i przydzielanych zadań.
Silvemedia od początku działalności angażuje się we współpracę z ośrodkami akademickimi i badawczymi w tym także w ramach tzw. 7. Programu Ramowego UE. - Jesteśmy innowacyjnym przedsiębiorstwem, stale się rozwijamy i doskonalimy. W tym celu stworzyliśmy własną sekcję badań i rozwoju. Nasz sukces nie byłby możliwy bez współpracy ze środowiskiem akademickim, zaangażowania w transfer technologii ze środowiska akademickiego do przedsiębiorstw. My udowadniamy, że to się udaje i ma sens – podkreśla dr Jarosław Bułka.
Organizatorem konkursu Innovator Małopolski jest Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska; współorganizatorem: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Monika Firlej-Balik
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SILVERMEDIA sp. z o.o.
Laureat w kategorii przedsiębiorstwo małe za kompleksowe rozwiązanie do wspierania diagnostyki kardiologicznej - Silvermedic Cardio.
Silvermedic Cardio jest kompleksowym rozwiązaniem, wspierającym diagnostykę kardiologiczną, jest jednym z modułów platformy Silvermedic. Rdzeń platformy stanowi aplikacja dostępna przez przeglądarkę internetową, co pozwala na korzystanie z systemu niezależnie od lokalizacji. Produkt w sposób kompleksowy rozwiązuje problemy związane z procesami monitoringu, diagnostyki, rehabilitacji i edukacji z wykorzystaniem badań elektrokardiograficznych; to rozwiązanie dedykowane do instytucji medycznych, które dzięki niemu mają możliwość budowy ponadorganizacyjnych centrów, świadczących usługi zdalnego opisu badań EKG oraz telemonitoring pacjentów, z wykorzystaniem mobilnych urządzeń zapisu EKG. Produkt pracuje zgodnie z przyjętymi standardami i normami, co pozwala na współpracę z urządzeniami EKG różnych producentów. Informatyzacja procesu opisu badania pozwala na jego wykonanie, przesłanie do centralnego repozytorium i dystrybucję do specjalistów wykonujących opis. W produkcie dokonana została również informatyzacja procesów związanych z konsultacjami pomiędzy lekarzami, bądź instytucjami. Zaimplementowano także algorytmy, które wspierają proces diagnostyki i służą edukacji.

Related Articles