Innowacyjny start

logo małopolska innowacyjna

Inspiracje

Innowacyjne rozwiązania w walce o czyste powietrze

Rozmowa ze Sławomirem Gawlikem, Dyrektorem Marketingu Grupy FAKRO, będącej producentem antysmogowych i antyalergicznych markiz i ramek filtrujących cleanAir do okien pionowych.

Z nadejściem każdej zimy, a co za tym idzie nowego sezonu grzewczego, rośnie problem zanieczyszczenia powietrza i narastającego problemu ze smogiem. W trosce o nasze zdrowie, priorytetem staje się zapewnienie czystego powietrza w naszych mieszkaniach i miejscach pracy. I tu z pomocą mogą nam przyjść produkty z oferty cleanAir.

Od kilku sezonów głośno mówi się o smogu. Wcześniej go nie było?
Sławomir Gawlik: Oczywiście, że był, tylko problem nie był tak mocno nagłośniony. Obecnie media z każdej strony bombardują nas informacjami o stanie zanieczyszczenia powietrza. Smog jest „na świeczniku”, chociaż nie ma się z czego cieszyć. FAKRO próbuje pomóc mieszkańcom zanieczyszczonych miast, dlatego wprowadziliśmy do oferty antysmogowe markizy i ramki filtrujące.

FAKRO markiza antysmogowa cleanair

Czyli smog jest tak straszny, jak go malują…
S.G.: Może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Na negatywne działanie smogu szczególnie są narażone osoby mieszkające w dużych, zanieczyszczonych miastach, dzieci oraz osoby starsze. Od jakiegoś czasu mamy świadomość, jak wielkim zagrożeniem jest smog i jakie spustoszenie może siać w naszych organizmach.

Smog jest na zewnątrz, więc wystarczy zamknąć okno na cztery spusty i będziemy bezpieczni …
S.G.: Nie do końca. W pomieszczeniach zamkniętych spędzamy prawie 90% czasu. Te krótkie chwile, które przeznaczamy na przemieszczanie się, to zaledwie kilka procent. Przez pozostały czas przebywamy w miejscach naszej codziennej pracy i odpoczynku. Dzięki naszym produktom powietrze, którym oddychamy, jest czyste, pozbawione zanieczyszczeń. Jeśli ramki filtrujące zamontujemy na oknach, możemy swobodnie wietrzyć pomieszczenia, a przy tym mieć pewność, że wszelkie niebezpieczne zanieczyszczenia pozostają za oknem.

FAKRO system filtrujacy cleanair

To możliwie?
S.G.: Tak. Produkty antysmogowe montujemy na zewnątrz, zatem zanieczyszczenia nie dostają się do środka. Jest to możliwe dzięki nanowłóknowej membranie. Siatka, którą stosujemy we wszystkich tego typu produktach, ma unikalne parametry filtrujące. Zatrzymuje nie tylko duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy alergeny, ale również bardzo małe cząsteczki określane w mediach mianem PM2,5 czy PM10. Tkanina, którą stosujemy w naszych produktach, ma prawie stuprocentową skuteczność w przypadku PM2,5, czyli z powodzeniem zatrzymuje nawet bardzo małe, niebezpieczne cząstki.

Czy markizy filtrujące działają jak sito?
S.G.: Materiał działa nie tylko w sposób mechaniczny, tak jak każde sito, które zatrzymuje cząstki, ale również filtruje w sposób elektrostatyczny. To właśnie woda powoduje, iż materiał chwilowo się rozładowuje. Cząsteczki, które wcześniej dzięki elektrostatyce się do niego „przyczepiły”, odpadają. Przepływające przez materiał powietrze ładuje elektrostatycznie materiał, tak aby ten ponownie przyciągał wszystkie zanieczyszczenia.

Korzyści z użytkowania ramki jest sporo. Jakie funkcje-oprócz antysmogowej- spełnia produkt?
S.G.: Największa i główna korzyć to po prostu czyste powietrze. Obok funkcji antysmogowej produkty chronią nas przed alergenami. Dlatego też jest to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich alergików, dla których wiosna jest okresem zmagania się z pyłkami. Nasze rozwiązanie zatrzymuje 100% pyłków na zewnątrz.

Mam uwierzyć Panu na słowo? Czy ktoś testował ten produkt?
S.G.: Sam materiał był testowany przez FAKRO przez blisko rok. Pierwsze testy przeprowadziliśmy, gdy pojawił się problem smogu, czyli na przełomie lutego i marca 2017 roku. Materiał był testowany nie tylko w laboratorium FAKRO, ale także w wielu instytucjach zewnętrznych, m.in. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Uczelnie sprawdziły materiał pod kątem funkcjonalności – tego, jak zachowuje się po jakimś czasie użytkowania. Wszystkie wykonane przez nas badania potwierdzają jego zalety. Sam materiał posiada wiele certyfikatów wydanych przez zewnętrzne instytuty, które również uwiarygodniają jego właściwości m.in. TÜV – badanie potwierdziło wszystkie parametry deklarowane przez producenta. Materiał posiada ponadto atest higieniczny PZH, który jest niezbędny do zastosowania go w domu, a także inne certyfikaty wydawane na poszczególnych rynkach: m.in. szwajcarskim, czeskim czy w USA.

Wprowadzenie produktu nie pozostało bez echa. Siatka stosowana w wyrobach cleanAir została nagrodzona podczas ubiegłorocznej edycji Smogathon. Można to uznać za sukces?
S.G.: Membrana z nanowłókien znalazła się w gronie sześciu najskuteczniejszych rozwiązań antysmogowych, wyprzedzając tym samym ponad 120 rozwiązań chroniących przed smogiem, które zostały zgłoszone do konkursu. Zainteresowanie siatką podczas konkursu było ogromne. Została doceniona nie tylko skuteczność produktu, ale też łatwy montaż oraz możliwość długiego korzystania bez konieczności serwisowania czy wymieniania elementów, jak ma to miejsce choćby w przypadku filtrów.

Dziękuję za rozmowę.

Inspiracje

Hellopark – dziel się swoim miejscem parkingowym, gdy nie jest Ci potrzebne

Od studenckiego pomysłu do marsjańskiego łazika?

Pierwszy taki pojazd przyszłości!

Rewolucja przemysłowa oparta o wiedzę

Prowadzisz firmę? Pomyśl o sukcesji!

Rozwój branży kreatywnej w Małopolsce

Stop biodeterioracji – szybka detekcja aktywnych grzybów pleśniowych

Zainwestuj w siebie! Weź udział w IV edycji Tech Leaders Polska

Innowacyjne rozwiązania w walce o czyste powietrze

Innowacja na scenie

Fundusze dla kreatywnych

Parę słów o Studenckim Kole Grafiki Komputerowej Visgraph

VAGARU.PL - prosta i efektywna platforma do nauki języka angielskiego

Prodrobot - urządzenie, które uczy chodzić

Pojazdy hybrydowe - nowy wizerunek polskich kolei

Dokumentacja Medyczna - papierowa czy elektroniczna?

#StartUP Małopolska

Sukcesyjne wyzwanie

AGH partnerem misji na księżyc Marsa

Z lotu ptaka - Laboratory of Spatial Analysis

Uczciwość i rzetelność kluczem do sukcesu

Opakowania z przyszłością - indywidualne podejście do klienta

Szkolenia online czyli przepis na start-up z sukcesem

Zostań Mikroprzedsiębiorcą Roku 2017

Konkurs dla start-upów z sektora cleantech

Czy można efektywniej?

#StartUP Małopolska!

Silvair - rewolucja w branży oświetleniowej

Sepsa – jak ją wykryć?

Polskie Szkoły Internetowe

Innowacje w wentylacjach

Zmyślne klocki – terapia sensoryczna dla dzieci

Astor – firma odpowiedzialna społecznie

Gaz łupkowy – szansa czy zagrożenie?

Gotowi, do startu, LET’SPRINT! - Czyli ścigajmy się lub drukujmy

Informatyka nie jest nudna. Silvermedia

Na początku był…pomysł. Ksi.pl

Firma Softhis – niestandardowe rozwiązania IT

Konkurs Michalin Challenge Design 2015: Driver Your Passion

Mebel jako forma autoekspresji