Featured

Kosmos napędem dla ziemskich innowacji

Od stuleci człowiek wypatrywał gwiazd i tego, co może skrywać odległy kosmos. Ciekawość napędzana wyścigiem zbrojnym wielkich mocarstw sprawiła, że ludzkość poleciała w kosmos odkrywając nieznane dotychczas miejsca.

Kolejne dekady prac badawczych doprowadziły do powstania nieszablonowych technologii niezbędnych do stworzenia silników, wytrzymałych konstrukcji, strojów ochronnych, czy też mechanizmów podtrzymujących życie.  Każdy lot otwierał nowe możliwości ale również rzucał nowe wyzwania. To dzięki nieziemskim technologiom transferowanym do codziennego życia używamy na co dzień mikrokomputerów, kamer cyfrowych czy urządzeń bezprzewodowych. Tysiące technologii dało początek światu pełnemu przełomowych rozwiązań, które dziś wydają się czymś zwyczajnym i obecnym każdego dnia w naszym życiu. 

Z kosmosu na ziemię
Eksploracja kosmosu to nie tylko badanie odległych planet. To także wiele technologii, które – choć opracowane na potrzeby agencji kosmicznych – znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Jakie rozwiązania zyskaliśmy dzięki transferowi tych technologii?

Jakie rozwiązania zyskaliśmy dzięki transferowi technologii kosmicznych ?

Podczas długich misji kosmicznych, w których każdy gram i centymetr na pokładzie statku kosmicznego musi być wykorzystany, liofilizowana żywność stała się czymś niezbędnym. Żywność taka jest bardzo lekka, trwała a zarazem wartościowa, obecnie wykorzystywana szeroko na rynku cywilnym.

front view dried fruit pieces inside outside little paper package white

W sztucznym środowisku statku kosmicznego próby uprawy roślin były niezmiernie trudne i prowadziły do gromadzenia się etylenu. By rozwiązać ten problem NASA wynalazła oczyszczacz powietrza, który następnie zamontowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dziś szeroko wykorzystuje się go w wielu domach, restauracjach i szpitalach. 

air purifier living room

Technologia eye rackingu użyta do śledzenia gałek ocznych astronautów w okresie przebywania w stanie nieważkości (powstała na potrzeby m.in. oceny wpływu na układy odniesienia) stała się niezbędna podczas operacji laserowych oczu.  Urządzenie śledząc położenie oczu pacjenta, z dokładnością tysiąca pomiarów na sekundę, umożliwia chirurgowi precyzyjne użycie lasera. Co ciekawe, ta sama technologia została również użyta w badaniach
rynkowych i marketingowych do monitoringu zachowania i reakcji klientów w sklepach i na stronach internetowych.

Termometry na podczerwień umożliwiające błyskawiczny pomiar temperatury bez kontaktu fizycznego z pacjentem i ryzyka spowodowania infekcji krzyżowej, korzystają z tej samej technologii, która została opracowana do oceny temperatury odległych planet. 

Folia termiczna, którą powszechnie stosuje się w ratownictwie, turystyce i wspinaczce to także rozwiązanie wywodzące się z rozwoju technologii kosmicznych. Zaprojektowana została, by chronić satelity w kosmosie przed wahaniami temperatur i odbijać promieniowanie podczerwone (nawet do 80%).

doctor paramedic examining patient emergency room

To tylko kilka przykładów transferu technologii z sektora kosmicznego. Nieustanny wyścig o podbój kosmosu sprawia, że każdego roku tworzone są nowe, nierzadko, przełomowe technologie. Zarówno agencje kosmiczne, jak i prywatne firmy dążą do tego, by technologie nie pozostawały jedynie w domenie kosmosu, ale trafiały do codziennego użytku. Zmieniają one nasze życie i przyśpieszają rozwój. Budując rozwiązania z myślą o sektorze
kosmicznym już od początku warto mieć na uwadze, jakie dodatkowe zastosowanie może mieć dana technologia. Takie podejście pozwala w przyszłości pozyskać nową grupę odbiorców i monetyzować opracowany produkt.

Pomoc w transferze technologii
Aby ułatwić przedsiębiorcom rozwijanie technologii umożliwiających eksplorację kosmosu, ale także wdrażanie tych rozwiązań w przemyśle naziemnym, Europejska Agencja Kosmiczna  utworzyła sieć brokerów technologii kosmicznych. Pomagają oni łączyć właścicieli innowacyjnych rozwiązań z osobami, które chcą je nabyć (np. firma spoza sektora kosmicznego, poszukująca innowacji technologicznej lub patentu), a także ekspertami chętnymi do dzielenia się wiedzą. Wszystko to w jednym celu – aby skutecznie komercjalizować technologie. 

Kontakt z brokerami to również dostęp do struktur ESA, możliwość nawiązania relacji z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary technologiczne oraz wsparcie w promocji dla firm, które dokonują transferu  technologii. Brokerzy są również w stanie podpowiedzieć, które źródła finansowania mogą być odpowiednie dla rozwoju danej technologii oraz pomóc w kontaktach z europejskimi funduszami inwestycyjnymi, których  obszarem zainteresowań jest sektor kosmiczny. W ramach współpracy z inkubatorem ESA BIC Polska brokerzy wspierają startupy w procesie transferu technologii oraz podczas etapu aplikowania do inkubatora. 

Krakowski Park Technologiczny współpracując  z Europejską Agencją Kosmiczną oraz wieloma firmami i organizacjami w całej Europie udziela wsparcia nie tylko lokalnego, ale również pomaga firmom i startupom z obszaru ICT, Space, Industry4.0 oraz branży gier działać na rynku globalnym. Poszukując wsparcia w rozwoju firmy oraz w transferze technologii zachęcamy do kontaktu z KPT i sprawdzenia, jakie możliwości daje przedsiębiorcom na różnym etapie rozwoju.

 

Jarosław Chojnacki,Broker Technologii ESA, Krakowski Park Technologiczny

Related Articles