Obecnie Ksi.pl to prężna firma z branży IT, zajmująca się produkcją systemów do gromadzenia i przetwarzania informacji oraz wsparciem biznesowym procesów informatycznych. Największymi klientami firmy, znajdującej się w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, są: Archiwum Senatu RP, Instytut Pamięci Narodowej, Filmoteka Narodowa oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Za konsekwencję we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań Ksi.pl otrzymało tytuł Innovatora Małopolski 2011.
Wszystko zaczęło się od odważnego pomysłu na budowę firmy, której celem będzie wdrażanie autorskich, innowacyjnych koncepcji. Sześć lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy działalność nie dysponowaliśmy własnym kapitałem, a dostęp do zewnętrznego finansowania nie był tak popularny jak dziś. Pierwsze produkty - głównie systemy księgowo-finansowe, systemy billingowe, a także usługi związane z ich serwisem - kierowaliśmy do małych i średnich przedsiębiorstw. Sprzedaż licencji wydawała się najprostszym sposobem pozyskania środków na dalszy rozwój działalności – mówi Jacek Mirecki, prezes zarządu Ksi.pl sp. z o.o.
Z czasem firma rozszerzyła działalność, powstały systemy do obsługi firm sektora telekomunikacyjnego, organizacji pożytku publicznego, a także archiwów państwowych. Obecnie rozwiązania Ksi.pl wykorzystywane są do automatyzacji procesów obsługi klienta u kilkuset operatorów TVK/ISP i VOIP, a firma jest liderem na krajowym rynku.
Od końca 2010 roku przedsiębiorstwo funkcjonuje w ramach krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Ksi.pl odnosi w ostatnim czasie duże sukcesy. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma która jest częścią zarządzanej przez nas strefy, tak znakomicie się rozwija – komentuje Krystyna Sadowska, dyrektor działu promocji i marketingu Krakowskiego Parku Technologicznego.
Obecnie firma, wspólnie z Trinity S.A., przygotowuje się do debiutu na rynku New Connect. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 76 000 zł w ramach POIG Działanie 3.3.2 Pozyskane środki zamierzamy przeznaczyć na rozwój sieci BlueSend, a także dofinansowanie prac badawczych związanych z technologiami identyfikacji biometrycznej i sztuczną inteligencją – zapowiada Jacek Mirecki.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie instytucji zajmujących się gromadzeniem, digitalizacją i udostępnianiem zasobów archiwalnych, krakowska firma stworzyła system wspierający proces opracowania tych zasobów. Oprogramowanie umożliwia w sposób strukturalizowany ich prezentację i udostępnianie. Wypełniliśmy lukę, brakowało systemu, który zastąpiłby setki arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, papierowych list inwentarzowych i pomógłby opisać tysiące akt i zdjęć zalegających w magazynach. Stworzyliśmy ZEUSa. Nazwa systemu została zaproponowana przez Sebastiana Zduńczyka, który pracuje obecnie jako Kierownik Oddziału Infrastruktury IT w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Chcieliśmy, by nowy system, jak mitologiczny bóg, utożsamiany był z najwyższymi zasadami rządzącymi światem – w tym wypadku światem archiwistów – tłumaczy Jacek Marecki.
Program funkcjonuje obecnie we wszystkich oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej, Filmotece Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Narodowym Archiwum Cyfrowym, a także licznych instytucjach, których specyfika działania wymaga posiadania zbiorów eksponatów lub archiwów.
Kolejnym krokiem było udostępnienie wersji edukacyjnej, która pozwoliła uatrakcyjnić zajęcia dla studentów archiwistyki, m.in. w: UMCS w Lublinie, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytecie Wrocławskim.
Obecnie do najważniejszych innowacyjnych projektów firmy, realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej, należą BlueSend oraz VoiceMetrics.
BlueSend to system udostępniania informacji, który za pomocą szeregu aplikacji mobilnych oraz sieci nadajników umiejscowionych w najbardziej charakterystycznych punktach przestrzeni miejskiej, pozwala użytkownikom na zapoznanie się z najatrakcyjniejszymi miejscami i wydarzeniami dziejącymi się w danym mieście. Dzięki BlueSend z łatwością dotrzemy do punktu, który nas interesuje, a także poznamy repertuar kin i teatrów oraz najnowszy komunikacyjny rozkład jazdy – tłumaczy Jacek Mirecki. Z platformy może bezpłatnie korzystać każda osoba znajdująca się w zasięgu jednego z nadajników i posiadająca telefon komórkowy, tablet lub netbook. Dzięki technologii GPS, telefon wskaże najprostszą drogę do interesującego nas punktu, a także poinformuje o ciekawych wydarzeniach w jego pobliżu.
Pierwsze tego typu przedsięwzięcie, Ksi.pl zrealizowało w Krakowie. W roku 2011 system pojawił się w Gdańsku, a do końca 2012 roku będzie dostępny także w Łodzi.
Natomiast VoiceMetrics, to nowatorski projekt efektywnej identyfikacji mówcy i wypowiadanych treści. Zastosowanie zaawansowanych metod statystycznych i modeli matematycznych pozwala na głosową identyfikację osób, których sygnatura biometryczna została wcześniej zapisana w bazie danych. System wykorzystywany może być m.in. w instytucjach finansowych oraz biurach obsługi abonenta, czyli wszędzie tam gdzie kontakt z klientem i jego weryfikacja za pośrednictwem infolinii jest podstawą działalności.
VoiceMetrics zostanie także wykorzystany w module digitalizacji nagrań audio systemu ZEUS. Dzięki temu praca archiwistów stanie się jeszcze bardziej efektywna.
Monika Firlej-Balik
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska
Łukasz Rodacki
Krakowski Park Technologiczny