Zdjęcie przedstawia grupę nagrodzonych osób stojących na scenie z dyplomami/nagrodami w rękach.

Małopolskie Innowacje Społeczne

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie aktywnie działa na rzecz budowania ekosystemu dla innowacji społecznych i inkubowania innowacyjnych rozwiązań.

ROPS 2

Kim jesteśmy?

Jesteśmy zespołem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, który od ponad 3 lat aktywnie działa na rzecz budowania ekosystemu dla innowacji społecznych i inkubowania innowacyjnych rozwiązań.
W latach 2017 – 2019 podjęliśmy ryzyko i działając w Małopolsce przetestowaliśmy 39 innowacji społecznych, które dotyczyły produktów, rozwiązań i projektów usług na rzecz osób z niepełnoprawnością i osób starszych.
Zaczynając, zadawaliśmy sobie niezliczoną ilość pytań: o to jak wspierać innowacje w Małopolsce? Czego potrzebują kreatywni i odważni mieszkańcy mający pomysł na zmianę w systemie usług społecznych? Jak wspierać osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością?
Każde z rozwiązań zostało opracowane, skonsultowane i przetestowane z udziałem grupy użytkowników końcowych – osób starszych i osób z niepełnosprawnością, co dało nam dostęp do najważniejszych wniosków i rekomendacji.

Poniżej zapraszamy Cię do zapoznania się filmem na temat tego jak działaliśmy i zapoznania się z 9 rozwiązaniami - tzw. ‘Złotą 9 innowacji społecznych’ – gotowych recept na wyzwania społeczne.

Obecnie, od października 2019 wraz z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego działamy na rzecz innowacji społecznych które pozwolą na szybsze, skuteczniejsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemów społecznych w Polsce, związanych z brakiem wystarczającej dostępności (np. informacji i komunikacji, produktów, usług, w tym dostęp do mediów elektronicznych, dóbr kultury czy usług ochrony zdrowia), na obszarach wiejskich i miejskich.

W jaki sposób działamy ?
Pierwszym krokiem jest diagnoza potrzeb.
Zachęcamy naszych innowatorów aby opierali diagnozę na rzetelnych danych, analizach demograficznych i badaniach grupy docelowej, dla której chcą projektować nowe rozwiązania.
W kolejnym kroku organizujemy spotkania, sieciujemy przyszłych grantobiorców, przekazujemy najważniejsze informacje. Aktywnie wspieramy innowatorów i współtworzymy rozwiązania. Jednym z narzędzi, którymi dysponujemy to dopasowane do potrzeb doradztwo indywidualne. Wspieramy, pomagamy opracować dokumenty aplikacyjne.
Jako innowator dobrze abyś wiedział, że na każdym etapie współpracy możesz się z nami spotkać, porozmawiać przez telefon aby rozwiać swoje wątpliwości.
Równolegle do indywidualnego wsparcia, po prostu pomagamy budować rozwiązania. Czasem w większym zakresie, czasem nasza pomoc polega na tym, że po prostu nie przeszkadzamy, a nasze procedury i formalności są ograniczone do minimum. Podział zadań jest jasny: Ty pracujesz nad innowacją, my Cię wspieramy, adekwatnie do potrzeb i możliwości.
Bardzo ważnym momentem w życiu innowacji jest wyjście z ukrycia i spotkanie z użytkownikami. Testowanie pomysłów dostarcza zarówno nam jak i innowatorom wypieków na twarzy i nowych danych, które są bezcenne dla dalszego przebiegu prac nad rozwiązaniem. Jest to też element badania efektów innowacji. Test rozwiązania pokazuje bowiem, co myślą o nim przedstawiciele grupy docelowej. Czy pomaga rozwiązać zdiagnozowane problemy, czy może nie wnosi żadnej zmiany?
Na sam koniec procesu inkubacji, z opracowanych i przetestowanych pozytywnie innowacji wybieramy te najlepsze i upowszechniamy je zwiększając ich szansę na wejście do systemu.

ROPS 3

 

Tego wszystkiego możesz od nas oczekiwać. Na co dzień pracujemy, rozmawiamy i wspieramy innowatorów. To czego potrzebujemy od Ciebie, to zapukania do naszych drzwi z pomysłem na zmianę społeczną w obszarze dostępności. Wiemy jak ważne i potrzebne jest budowanie przestrzeni i współpracy na rzecz nowych rozwiązań problemów społecznych!

Czy zrobisz z nami swój kolejny krok do zmiany ?

Skontaktuj się z nami!
www.rops.krakow.pl
tel.: (+48) 12 422 06 36 wew. 34
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Related Articles